Kávu pred spaním pokojne piť môžete. Najväčší mýtus bol vyvrátený

Káva je zdravá a je celkom výhodné ju piť, avšak na druhú stranu dehydratuje a musíte potom piť veľa vody. Hlavne ale nesmieme piť kávu pred spaním, pretože inak by sme mali problémy zaspať. Nie, presne toto nie je pravda.

Káva je motorom myšlienok, vyhlásil raz spisovateľ Honoré de Balzac. Sám popíjal kávu neustále. Ale experti na zdravú výživu a odborníci na spánok nás neustále straší, že je potrebné piť ju opatrne. Že keď si dáme kávu po piatej hodine popoludní, nemôžeme sa potom diviť, že sa nám v noci nechce spať. Lenže to tak úplne nie je pravda.

Účinky kávy na ľudské telo skúmali vedci na Florida Atlantic University a na univerzite v Harvarde. Počas experimentu sledovali rok a pol skupinu 785 ľudí, ktorí si museli každý deň zapisovať, aké nápoje od rána do večera vypili. Fajčiari navyše ešte zapisovali počet cigariet. Pritom experti monitorovali kvalitu a priebeh ich spánku za pomocou aktigrafie.

Prekvapivo zistili, že k narušeniu spánku po vypití kávy nedošlo. Vypiť tak môžete bez obáv kávu alebo zelený a čierny čaj, bez toho aby ste sa museli báť, že to bude mať akýkoľvek vplyv na kvalitu vášho spánku. Kofeín totiž podľa experimentu narušil kvalitu spánku vážne len minimálne. Popíjanie kofeínu po večeroch má vplyv len na vyložene citlivejšie ľudí, ale ostatní si môžu dať kávu pred spaním.

Horšie je to s nikotínom

Naproti tomu ale fajčenie cigariet, či popíjanie alkoholického nápoja, môže kvalitu spánku výrazne znížiť. Podľa experimentu sledovanej osoby naspal priemerne o 42 minút menej potom, čo si pred spaním poslúžili alkoholom alebo cigaretou. Posledná cigaretu by mal teda fajčiar tipnúť viac ako štyri hodiny pred spaním. Tiež nie je dobré chodiť spať opitý, to môže kvalitu spánku tiež narušiť. Najhoršie je ale podľa výsledkov pre kvalitu spánku nikotín.