Káva škodí aneb lož ako veža!

„Káva? Ale fuj. Tak nezdravá a tak škodlivá!“ Zaznieva z úst úhlavných nepriateľov kávy. Milovníci kávy naopak jej povzbudzujúce a inak prospešné účinky vyzdvihujú. Ako to v skutočnosti naozaj je? Štúdie dokazujú, že tábor nekafařů bude musieť zo svojich kritik zľaviť a trochu ubrať. Naopak kávoví maniaci môžu začať jasať.

Jedna pani povedala…

Hrnček kávy je spojený s chvíľou pohody. Káva ľudí predsa len tak nejako zbližuje.

Reči, ktoré sa vedú u kávy, sú napospol príjemné a milé. Ovšem reči, ktoré sa už toľko rokov vedú o káve a proti káve… no to je iný šálka kafe. A dedí sa to. Naozaj. Už x rokov sa stále dookola opakujú jedna a tá istá negatíva na adresu kávy.

Buďte k sebe ohľaduplní a vnímaví. To znamená, že ak vám káva nerobí dobre, jednoducho si ju (bohužiaľ) nedáte. Pokiaľ na ňu ale máte chuť, žiadne fatálne účinky na sebe nepozorujete a je pre vás pôžitkom, neodopierajte si ju a buďte v pohode. Aj psychicky. Ostatne ako vždy, aj dnes hovoríme o primeranom množstve. Za deň si pokojne aj tie 4 šálky kávy môžete dopriať bez úplných výčitiek.

Čo sa hovorí, ale pravda to nie je

To, že káva niekomu nechutí, je samozrejme v poriadku. Čo v poriadku nie je, je večné papagájovania poloprávd o škodlivosti. Pozrime sa na dlhoročné mýty pekne podrobne.

V tehotenstve kávu nesmiete!

Pôsobí to predsa veľmi zle na plod. To ste zodpovedná matka? Kľud. Ste.

2-3 šálky kávy denne obsahujú okolo 150 g kofeínu. Príjem takého množstva kofeínu nemá na plod absolútne žiadne negatívne dopady.

Je celkovo škodlivá pre zdravie!

Iste. Žltnú po nej predsa zuby, lačný žalúdok vám rozleptáva na kašu a ten vysoký tlak? Radšej nehovoriť.

Patríte k tým, ktorí sa týmito tvrdeniami radi oháňa? Tak bohužiaľ. Nie sú pravdivé.

  • Talianske štúdie dokazujú, že káva obsahuje naopak látku, ktorá ničí baktérie a môže zabrániť tvorbe kazov.
  • Kofeín síce nabudí tráviace ústrojenstvo a preto je dobré sa po káve najesť, ale ak ste zdravý človek, nič sa nedeje. Ľudia so žalúdočnými ťažkosťami, vredy, alebo zápaly sú samozrejme úplne inou kapitolou.
  • Ak je váš tlak v poriadku, nevyletí vám po jednom hrnčeka hore. Ak ste pravidelný konzument kávy v rozumnom množstve, s tlakom to ani nehne.

Nezabúdajte, že káva nie je len o kofeínu. Obsahuje tiež prospešné minerály a antioxidanty, o ktorých už bola reč v súvislosti s vínom . Napomáha tak prevencii proti Alzheimerovej, či Parkinsonovu chorobu.

Zahrávate si s dehydratáciou!

Tiež nie. Zase je to trochu inak. Bavíme Ak sa o rozumnom množstve (do pol litra kávy denne), potom káva nedehydruje, ale dá sa naopak pripočítať k dennému príjmu tekutín.

Ak medza prekročíte, už je to malér . Vylučujete tak potrebné látky a preto musíte doplniť vodu.

Pristupujte ku káve rozumne a obavy môžete hodiť za hlavu, nohy hore a hrnček do ruky.