Ako vybrať najlepší kávovar na cesty?

Ako filtrovať vodu na kávu?

Dovolenka bez výbornej kávy nie je váš šálka čaju? Nechcete robiť kompromisy ani v miestach, kde sa k dobrému šálke jednoducho nie je šanca dostať? Poďme sa pozrieť, podľa čoho vybrať cestovnú kávovar. Na cestách ju totiž nemusí byť ľahké pripraviť. Väčšinou nám totiž schádza buď vrelá voda alebo tlak.

Nasledujúci článok je rozdelený na tri kategórie, obsahujúce jednotlivé cestovné kávovary podľa toho, kam sa najviac hodí – do auta, na chate a do prírody.

Do auta

Existujú cestovné kávovary, ktoré sa perfektne hodia do auta. Sú ľahké, kompaktné a sú tak akurát na 2 porcie espressa. Vytúžený tlak pre správnu extrakciu sa u nich dosahuje buď pomocou špeciálnej pumpičky alebo přetlačením piestu. Zakaždým ale budú potreba vaše ruky.

Až na jednu výnimku, všetky v tabuľke nižšie spomenutej kávovary majú veľkú nevýhodu – neohrejú vodu. To môže byť na cestách trochu problém. Nielen, že môže byť problematické sa k vriacej vode dostať, ale samotná manipulácia vo stiesnené kabíne auta môže byť aj nebezpečná.

Riešenie ponúka Handpresso Auto Hybrid, ktoré ako jediné ohrev vody z 12V autozásuvky zaistí. Tento přístrojek má ešte naviac na rukoväti zabudovaný malý tlakomer, ktorý ukazuje, kedy je Handpresso Auto Hybrid natlakovanie na potrebných 16 barov. Za tento komfort si však vodiči zaplatia, a to sumou takmer 180 EUR, čo z neho robí „cenového víťaza“ tabuľky nižšie. Tá uvádza všetky typy cestovných kávovarov, ktoré pripraví espresso a zároveň ich nájdete na slovenských e-shopoch.

Predtým, než si niektorý z kávovarov na dlhé cesty zaobstaráte, je tu ešte jedna otázka, ktorú si musíte položiť. V akej „forme“ budete do kávovaru kávu dávať. Ide totiž o to, že napr. na prípravu kávy v Cafflano Kompress je možné použiť iba namletú kávu. To môže byť slušná otrava a solídny risk. Rozsypanú kávu z interiéru auta budete vymetať týždne.

Ako ideálny sa preto javí použitie tzv. PODov, čo sú guľaté „vankúšiky“, v ktorých je optimálne množstvo namletej kávy. Kvôli uchovanie čerstvosti kávy je Nevica každý POD vákuovo uzavretý, aby sa zamedzilo prístupu vzduchu, ktorý by kávu chuťovo znehodnotil. Ak sa nechcete k Podu zaviazať, u kávovarov značky Handpresso hľadajte označenie Hybrid, označujúca možnosť použitia ako PODov, tak mletej kávy.

Všetky spomínané kávovary majú ale ešte jednu nevýhodu. Ak cestujete autom, dvaja shoty espressa stačí pre vodiča a spolujazdca. Predstavte si však, že máte pohostiť viac ľudí. Pôjde to, ale nebude to pohodlné. Potrebujete niečo, čo zvládne pripraviť viac kávy naraz a bez kompromisu to bohužiaľ nepôjde.

Na chatu

Tým kompromisom je skutočnosť, že už sa nebude jednať o espresso. Stále ale dostanete perfektné filtrovanú kávu, za ktorú sa pri servírovaní nebudete musieť hanbiť. A pripravíte jej jednoducho oveľa viac. Pomôcť môžu tri nižšie spomínané kávovary, ktoré s vami zvládnu cestovať.

V60

Ako prvý je tu V60. Super skladný „lievik“, ku ktorému je potrebné len papierový filter a horúca voda. Množstvo kávy, ktorú V60 pripraví ich na vás, nie ste limitovaní ničím iným než tým, koľko kávy a vody na prípravu máte. Tlak proste neriešite, gravitácia vám pomôže horúcu vodu dostať skrz kávu a papierový filter do nádobky naspodku.

French Press

Ďalším variantom môže byť klasický french press. Stačí do kanvičky dať kávu, zaliať horúcou vodou a po pár minútach extrakcie kávy stlačiť piest. Ten oddelí výsledný nálev od usadeniny a môže sa servírovať. Oproti predchádzajúcej variante prípravy vo V60 nemusíte riešiť výmeny filtrov pri každom servírovaní.

Na cestovanie s french press ale pozor. Drvivá väčšina french press konvičiek je totiž vyrobená zo skla. To sa nám ale pri cestovaní veľmi nehodí. Našťastie ale existujú aj varianty, ktoré sú namiesto skla vyrobené z lešteného nerezu. Perfektné zástupca spomínanej kategórie je Kitchen Craft Le’Xpress Single, ktorý je prakticky nerozbitný a navyše skvele vyzerá.

Moka konvička

Ako ďalší vhodný cestovný kávovar sa javí aj moka kanvička. V tejto ikonickej nádobke sa nechá voda provřít skrze namletú kávu. Vďaka tomu, že je kanvička vyrobená z hliníka, je takmer nemožné ju zničiť a výsledná káva je svojou chuťou úplne perfektný.

Do prírody

Nechcete sa vzdať svojho šálke ani v horách, kde sa každý gram nesený v batohu na chrbte počíta? Ak so sebou nechcete ťahať balíky Nescafé 2v1 alebo si v horách pripravovať „turka“, máte stále ešte možnosť užiť si šálku výbornej kávy.

Síce to už nebude espresso, ale kvalitná káva to bude. Reč je o filtrované káve, ktorú dostanete buď z Coffeebreweru alebo z balenia Drip it. Obe prípravy potrebujú len horúcu vodu, zvyšok je súčasťou balenia. Poďme sa na obe prípravy pozrieť trochu viac.

Coffeebrewer Grower’s Cup

Ide o papierový sáčok s platovým filtrom vnútri, z ktorého po naliatí horúcej vody dostanete 300 ml kvalitnej kávy . Vďaka tomu, že je balenie len o trochu menšie ako formát A5 , vlezie sa kamkoľvek a nezaberie miesto. Vrecko je vnútri obalený vrstvou polyetylénu, ktorý bráni priesaku a drží teplo .

Len pre predstavu, Coffeebrewer Grower ‚s Cup pri vonkajšej teplote 15 stupňov zvládol uchovať kávu teplú po dobu asi 0,5 hodiny. Na každom balení je uvedený pôvod kávy a návod na prípravu.

Tento cestovný kávovar pracuje na jednoduchom princípe. Vo vrchnej časti je vrecko s namletú kávou. Do nej sa naleje horúca voda, v ktorej sa káva 5-7 extrahuje. V spodnej časti balenia je potom filter, ktorý oddelí kávu od náleve. Ten potom nalievame do šálky pomocou malej plastovej hubice.

Drip it

Oproti Coffeebreweru je Drip it ešte trochu skladnejšie. Z jedného sáčku navyše dostanete až 0,8 l skvelej kávy. Balenie Drip it je veľké asi ako trochu väčší krabička čaju. V balení nájdete 15 vrecúšok s výberovou kávou vnútri. Tie sú hermeticky uzavreté a predtým navyše naplnené dusíkom, aby sa zamedzilo oxidácii kávy.

Príprava je veľmi jednoduchá. Po otvorení balenia vyberiete sáčok, roztrhne jeho vrchnú časť a pomocou špeciálnych papierových labiek (na obrázku nižšie) umiestnite nad šálku za jeho okraje. Potom už stačí kávu preliať horúcou vodou a nechať prekvapkať.