Voda sprevádza kávu od samého začiatku. Najprv poslúžila pre závlahu mladého kávovníka, neskôr pomohla oddeliť šupku od zrna, až nakoniec nechá chuť kávy rozvinúť vo výslednom šálky. Filtrácia vody nám môže pomôcť s tým posledným. Prečo vodu filtrovať a aké prostriedky k tomu môžeme využiť?
Čo nám tečie z vodovodu?
V niektorých krajinách z kohútika síce voda tečie, ale nie je pitná. Slovenská republika medzi ne našťastie nepatrí, ale vždy je priestor na zlepšenie. To, že väčšine z nás netečie doma z kohútika voda s kvalitami tej pramenitej asi nie je tajomstvom. Na druhú stranu niektoré regióny majú k dispozícii vodu, ktorá je s tou pramenitou takmer porovnateľná.
Voda je kľúčovou súčasťou každej šálky kávy
Kvalitu vody môžeme hodnotiť z rôznych uhlov pohľadu. Ten základný je jej tvrdosť. Čím viac má v sebe voda rozpustených nerastov (najčastejšie vápnik a horčík), tým je voda tvrdšia.
Tvrdosť vody by vás mala zaujímať, ak do vášho automatického kávovaru doma alebo profesionálneho v kaviarni prúdi voda priamo z vodovodného poriadku, môžete mať problém s vodným kameňom. Ten sa usadzuje vnútri kávovaru a ničia ho. Optimálna voda do kávovaru má hodnotou pH 7 (neutrálne). Pokiaľ bude hodnota vyššia ako 8, na kávovaru sa objaví korózia kovových materiálu. Ak je vysoké pH zapríčinené tvrdou vodou, prístroj sa začne zavápňovat a káva bude nepríjemné horká. Pokiaľ bude pH nižšie ako 6,5, budete mať espresso kyslejší, než by ste chceli. Korózia potrubia a bojlera kávovaru sa zrýchli.
pH vody výsledok
- <6,5 kyslejšie káva
- = 7 (neutrálna) Ideálne pre prípravu
- 8 korózia kávovaru
Na druhú stranu pitie výhradne vody mäkké, teda takmer alebo úplne bez rozpustených prvkov, nie je dobré pre vaše zdravie. Tieto látky totiž nedostanete ani z pestrej stravy.
Prečo voda nie je chutná?
Voda sa upravuje najrôznejšími chemikáliami (napr. Chlór), ktoré ju síce vyčistí od baktérií, ale aj v nej zostanú. Asi je vám jasné, že chlór v espresse narobí chuťovú paseku. Chemikálie ale nielen že likvidujú chuť výsledného šálky, ale ohrozuje aj bezprostredne naše zdravie.
Mohlo by sa zdať, že by sa náš problém elegantne vyriešil nakupovaním balenej pramenitej vody. Nie je to tak. Po prvé, z plastu fľaše sa do vody postupne uvoľňujú zdraviu škodlivé látky. To je urýchlené tým, že na fľašu svieti slnko. Že máte vašu vodu na mieste, kde na ňu slnko svietiť nemôže? A čo jej cesta do obchodu? Môžete ručiť za to, že nestála celý deň na slnku v obchode alebo počas prepravy?
Po druhé si predstavte, že by ste mali na prípravu každej kávy používať balenú vodu. Vyprodukujete obrovské množstvo plastu a navyše sa nedoplatíte. Jeden liter prefiltrovanej vody z filtračnej kanvice (viac info nižšie) vyjde zhruba na 0,30 Eur, zatiaľ čo za rovnaké množstvo balenej vody zaplatíte násobne viac. Možno vám to nepríde ako moc peňazí, ale z dlhodobého hľadiska sa nad tým oplatí premýšľať. Navyše z hľadiska baktérií sú na tom balenej vody neporovnateľne horšie. Čo naozaj obsahuje? Nie, toto riešenie nie je to, čo hľadáte.
Či už vám ide primárne o zdravie alebo o perfektné šálka kávy, riešením je filtrácia vody. Existuje celý rad vodovodných filtrov pre najrôznejšie použítí, nás ale zaujímajú tie, ktoré môžeme použiť na prípravu kávy u vás doma a zároveň nepotrebujeme vodu čistiť od väčších nečistôt (napr. pri čerpaní z vlastnej studne). Poďme sa na ne pozrieť trochu detailnejšie.
Vodovodné filtre
Ide o filtre, ktoré sú montované priamo na miesto, odkiaľ chcete filtrovanú vodu točiť. Niekedy sú umiestnené pod drezom a majú samostatný kohútik, inokedy sa inštalujú priamo na koniec kohútiku.
Samostatný kohútik vodovodného filtra
Inštalácia vodovodných filtrov môže byť pomerne nákladná a ku inštalácie samostatného kohútika si musíte pozvať inštalatéra. Ak nemáte ambície inštalovať vodovodný filter alebo máte obmedzený rozpočet, ale chcete len vylepšiť chuť kávy, vhodnejšie pre vás bude filtračné kanvice.
Filtračné kanvice
Filtračné kanvice sú nádoby s dvomi oddelenými komorami na vodu, medzi ktorými je filtračná patróna. Filtrácia vody prebieha samospádom do spodnej komory kanvice. V nej je chuťovo perfektná voda, ktorá je ideálny základ pre prípravu výbornej kávy. Voda je bez zápachu chlóru, bez ťažkých kovov a bez usadenín z vodovodného poriadku. Patróna navyše vodu zmäkčí, teda odstráni z nej vápnik a horčík – látky zodpovedné za tvorbu vodného kameňa.
Životnosť filtračnej patróny je závislá od typu a výrobcu, v priemere vydrží filtrovať 3 mesiace alebo 350 litrov vody. V porovnaní s ostatnými spôsobmi filtrácie vody sa jedná o jednoznačne najlacnejší variantu.
Údržba filtračná kanvica je tiež veľmi jednoduchá. Raz za mesiac (alebo po dlhšej dobe, keď sa kanvica nepoužívala) je dobré ju vyčistiť. Kanvica sa rozloží na jednotlivé diely, ktoré sa namočí do citrónovej alebo octovej kúpele .
Filtrovaná voda vždy?
Možno by sa zdalo, že je výhodné piť filtrovanú vodu vždy. Nie je to tak. Látky, ktoré na jednu stranu tvorí vodný kameň (vápnik a horčík), sú na stranu druhú zdraviu prospešné a je takmer nemožné ich nahradiť z iných zdrojov.
Filtrovanú vodu teda používajte ideálne na prípravu kávy a napríklad aj jedlá, ale nevyhýbajte sa aj vode nefiltrované.